Vai siltumnīca jāsaskaņo būvvaldē
Mūsdienās aizvien populāra ir siltumnīcas būvniecība un tās saskaņošana būvvaldē kas būtiski ietekmē to, kāda tipa siltumnīcu izvēlēties. Par to vai un kāda tipa būves, uz savas zemes, jāsaskaņo ar pašvaldības iestādēm un būvvaldi, nosaka būvniecības likums un valstī izdotie normatīvie akti. Raksta turpinājumā apkopojām svarīgāko, mums pieejamo, informāciju, kam jāpievērš uzmanība gan plānošanas, gan būvniecības procesā, lai visu būtu iespējams realizēt raiti un bez sarežģījumiem.
Tas vai nepieciešama atļauja un siltumnīcas būvēšana jāsaskaņo ar pašvaldību ir atkarīgs no paredzētā ēkas ekspluatācijas laika un tās atrašanās vietas. Jāatzīmē, ka ēku būvnoteikumi katrā pašvaldībā var nedaudz atšķirties, tomēr ministru kabineta noteikumi neparedz nepatstāvīgas būves, jeb ēkas ar ekspluatācijas laiku līdz vienam gadam, saskaņošanu un būvniecības dokumentu nepieciešamību. Turklāt neatkarīgi, vai tā būs iegādāta kā gatava būve no ražotāja, vai pašu rokām, uz savas zemes, būvēts koka siltumnīcas karkass ar plēves apdari. Tātad, arī no ražotājiem iegādātas gatavās polikarbonāta siltumnīcas novietošanai savā zemesgabalā nav nepieciešamas nekādas atļaujas, ja tā tiek ekspluatēta uz laiku līdz vienam gadam un neatradīsies konstanti vienā un tajā pašā vietā. Tiesa gan, tai jāatbilst būvnoteikumos noteiktajiem kritērijiem par to, ka tā ir pirmās vai otrās grupas vienstāva ēka bez pamatiem vai to pamatne nav dziļāka par 30 cm. Svarīga norāde, tai jāatrodas privātā teritorijā (ārpus publiskās telpas) un tā tiek nojaukta līdz ekspluatācijas termiņa beigām, kas nav garāks par vienu kalendāro gadu. Par tādām ēkām tiek uzskatītas:
- arkveida siltumnīcas,
- lapenes,
- nojumes,
- paviljoni.
Savādāk ir ar ēkām, kuras tiek paredzētas izmantošanai ilgāk par vienu gadu (patstāvīgi) un konstanti vienā vietā, to nemainot (piemēram - koka karkasa un stikla siltumnīcas). Šādā gadījumā, lai tiktu saņemta būvatļauja, nepieciešams sagatavot būvdokumentus atbilstoši prasībām un iesniegt tos pašvaldības būvvaldē. Jāņem vērā, ka iesniedzamo dokumentu saturs katrā situācijā var būt atšķirīgs, atkarībā no plānotās siltumnīcas konstrukcijas, tās fiziskajiem parametriem (lieluma) un atrašanā vietas:
- nelielu, jeb tā dēvēto, grupu siltumnīcu būvniecībai (pilsētā līdz 25 m², ārpus pilsētas un ciemu teritorijām līdz 60 m²), būvvaldē jāiesniedz paskaidrojuma raksts, kas atrodams ēku būvnoteikumu 1. pielikumā, kopā ar 22. punktā minētajiem dokumentiem;
- lielākas siltumnīcas būvniecība nav iespējama bez būvatļaujas. Tās saņemšanai jāiesniedz būvprojekts minimālā sastāvā (ēku būvnoteikumu 28. punkts).
Kā varam secināt, arī tādas palīgēkas kā siltumnīcas celtniecība, tiek kontrolēta un MK noteikumi katras būves celtniecībai var atšķirties, tostarp iesniedzamo dokumentu saturs atļaujas saņemšanai pat ja būvniecība plānota uz sava privātā zemesgabala. Tādēļ, mūsu ieteikums ikvienam, sākotnēji sazināties ar vietējo būvvaldi un iepazīties ar pašvaldības būvnormatīviem un noteikumiem, lai noskaidrotu vai Jums ir nepieciešama kāda veida atļauja un saskaņošana plānotajiem būvdarbiem savā teritorijā. Tas nodrošinās, ka jūs ievērojat visus likumus un noteikumus, un novērsīs nepatīkamus pārsteigumus vēlāk.
Komentāri (5)
Atstāj savu komentāru:
Tava epasta adrese netiks publiski atspoguļota. Visi lauciņi ir obligāti!