Vai moduļu mājai vajag būvatļauju
Sapnis par savu privātmāju ir ikvienam no mums, tomēr izvēloties mūsdienīgus risinājumus svarīgi noskaidrot vai moduļu mājas būvniecība un novietošana uz privātas zemes jāsaskaņo būvvaldē, jo tas atkarīgs no vairākiem faktoriem. Viens no svarīgākajiem faktoriem ir tas, kāda tipa moduļu māja un ar kādu platību tiek plānota.
Ikvienam zemes īpašniekam ļoti svarīgi ir izprast visu informāciju par savu īpašumu, tostarp zemi, tās reljefu un citus parametrus, kuri nosaka kāda veida būvniecības ieceres saskaņojums nepieciešams. Pēc tā, ko nosaka būvniecības likums, būvniecības darbiem iespējama gan atvieglotā saskaņošana, kas ir salīdzinoši ātra, gan pilna būvniecības saskaņošana, kas aizņems daudz vairāk laika. Tā pat nepieciešams saprast vai uz Jūsu privātās zemes, kur plānoti būvniecības darbi, nav kādi ierobežojumi. Iespējams tā atrodas kādā dabas rezervātā, pārāk tuvu upei, ezeram vai jūrai. Arī šādas nelielas nianses ir gana svarīgas un visu detalizēto informāciju Jūs varat saņemt savā pašvaldībā.
Kā ikvienai būvei, arī moduļu mājai parasti nepieciešama būvatļauja, tomēr kā to nosaka Ministru kabineta noteikumi, ja ēka ir rūpnieciski izgatavota platībā līdz 60 m², tā ir 1. grupas ēkas, kuras novietošana arī jāsaskaņo būvvaldē. Par būves novietošanu tiek uzskatīti būvdarbi, kuru rezultātā noris, jau iepriekš izgatavotas būves salikšana no gataviem elementiem tai paredzētā novietnē uz pamatnes vai pamatiem, kuri nav dziļāki par 30 centimetriem. Par šādas ēkas novietošanu būvvaldē tiek iesniegti dokumenti (paskaidrojuma raksts) vienkāršotā kārtībā un, par to kāds dokumentu sastāvs būvvaldē jāiesniedz nosaka MK noteikumi Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 22. punkts.
Tieši šādas vienstāva koka konstrukcijas moduļu ēkas un koka karkasa mājas ar apbūves laukumu līdz 60 m², kuras rūpnieciski izgatavotas, pēdējos gados kļuvušas ļoti populāras, jo tām ir plašs pielietojums un tās var tikt izmantotas arī kā dažāda veida palīgēkas:
- koka garāžas,
- lapenes,
- šķūņi,
- koka pirts mājas,
- saimniecības ēkas u.c.
Vienlaikus šādas būves var būt arī kā, jau pieminētās, dzīvojamās moduļu mājas ne tikai vasarā, bet arī ziemā, paredzot ka tiek izbūvēti arī tādi inženiertīkli kā apkure, kanalizācija un elektrība.
Atsevišķas palīgēkas, kuras ir pirmās vai otrās grupas ēkas bez pamatiem vai tie nav dziļāki par, pieminētajiem, 30 centimetriem, nav jāsaskaņo ar būvvaldi, ja to ekspluatācijas laiks nepārsniedz vienu gadu un tiek nojauktas vai pārvietotas līdz šī ekspluatācijas termiņa beigām (ieskaitot nojaukšanas laiku).
Lai Jūs būtu drošs, ka plānotie celtniecības darbi ir saskaņoti ievērojot visus noteikumus, iesakām konsultēties ar speciālistiem, starp kuriem noteikti vēlams sertificēts arhitekts. Ņemiet vērā, ka visa, būvniecībai nepieciešamās dokumentācijas iesniegšana un aprite tagad notiek tikai elektroniski. Ērti iesniegt un sekot līdzi procesiem piedāvā Būvniecības informācijas sistēma (BIS).
Komentāri (5)
Atstāj savu komentāru:
Tava epasta adrese netiks publiski atspoguļota. Visi lauciņi ir obligāti!