Būvniecības likums

Mājas būvniecība ir ļoti atbildīgs process kurā jāievēro virkne dažādu noteikumu un prasības, kā arī jāveic rūpīga plānošana. Ikvienam, kurš plāno būvēt māju svarīgi iepazīties ar visiem nosacījumiem, lai būvniecība noritētu gan pēc iecerētā plāna, gan saskaņā ar noteikumiem.
Neatkarīgi no tā, kāda tipa mājas vai saimniecības ēkas būvniecība Jums ir ieplānota, šo procesu regulē būvniecības likums un ar to saistītie normatīvie akti. Tajos teikts, ka jebkuri celtniecības darbi var tikt veikti, ja tie saskaņoti ar būvvaldi attiecīgajā pašvaldībā vai pilsētā. Tiesa gan, darbu saskaņošana ir viens no noslēdzošajiem posmiem pirms uzsākt būvniecību. Lai saņemtu saskaņojumu vai būvatļauju, svarīgi zināt pareizo kārtību, kā to darīt tā, lai viss noritētu saskaņā ar noteikumiem kā to paredz likumdošana. Pirmais un pats svarīgākais posms ir plānošana jeb ēku un māju projektēšana.

Māju projektēšana

Katram no mums ir sava vīzija un ideja, kādu māju mēs vēlamies, tādēļ, lai mājas projekts būtu Jūsu vēlmēm atbilstošs, jāinformē arhitekts par visām niansēm, kuras vēlaties, jo arī sīkumi var būt izšķiroši. Tieši pie sertificētiem arhitektiem projektu izstrāde norit kā to paredz likums un normatīvie akti, projektēšanā iekļaujot visu nepieciešamo, tostarp visi paredzamie inženiertīkli un to izbūve:

  • ūdens apgāde,
  • kanalizācija,
  • apkures sistēma,
  • elektrība,
  • ventilācijas sistēmas u.c.
Mājas būvniecība

Liela daļa cilvēku, mūsdienās, aizvien biežāk izvēlas ērtāku celtniecības veidu, lai māju būvniecība būtu salīdzinoši vienkāršāka un neaizņemtu pārāk ilgu laiku vai, pat, jau gatavas mājas, kuras novietot uz sava zemes gabala. Tomēr jāņem vērā, ka būvniecības likums un būvnoteikumi attiecas kā būvējot tā arī uz tādām gatavām ēkām kā:

  • moduļu mājas,
  • koka karkasa ēkas,
  • vasarnīcas,
  • dažādas piebūves pie mājas (verandas, stiklotas terases u.c.).
Ēku būvnoteikumi

Katram ēkas tipam ir jāatbilst noteikumiem par tās novietošanu, būvēšanu kā arī tās ekspluatācija atbilstoši noteiktiem mērķiem. Ja būvniecības darbiem jāiesniedz māju projekti un jāsaņem būvatļauja, tad par gatavām mājām nepieciešams vien paskaidrojuma raksts, kurš jāiesniedz būvvaldē, lai saņemtu saskaņojumu par konkrētas būves novietošanu. Ņemiet vērā, ja tā, pēc kategorijas ir 1 grupas ēka, papildus saskaņošanai būvvaldē, atkarībā no konkrētās pašvaldības, var būt nepieciešams kaimiņa paraksts uz ģenerālplāna. Paskaidrojuma raksts par šādām būvēm jāizstrādā atbilstoši ministru kabineta noteikumu Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 22. punktam. Līdzīgi ar jebkurām citām papildus būvēm, savā piemājas teritorijā, kā piemēram, ja plānota saimniecības ēkas vai pirts būvniecība.
Noslēgumā vēlamies novēlēt katram kurš būvē vai plānos būvēt māju, rīkoties apdomīgi un atbildīgi, jo jebkurš nekustamais īpašums ir investīcijas ilgtermiņā. Sāciet ar ideju, konsultējieties pie speciālistiem par projektēšanas uzsākšanu. Kad tas paveikts, mājas projekts jāiesniedz savā pašvaldības būvvaldē, kur tas tiks izskatīts, sniedzot atzinumu par tā apstiprināšanu. Saņemot projekta saskaņošanu Jums tiks izsniegta būvatļauja uz kā pamata var tikt uzsākti būvniecības darbi uz Jums piederošā zemes gabala.

bilde būvniecības likums
Būvniecības likums
ManaBuve.lv logo

Komentāri (6)

22.05.2024 15:58
Vismaz kaut kā cilvēciski pateikts kaut kas ko paredz būvnormatīvi un likums
06.06.2024 17:24
Nav jau svarīgi kādi likumi vai normatīvie akti interesē, tur viss vienmēr pārgudri sarakstīts
28.06.2024 14:16
Tā jau viss ļoti labi pateikts, tikai tas būvniecības likums un būvnoteikumi paredz arī ļoti daudz ko citu. lai tā pavisam drošs būtu ka neko nepārkāp domāju jāizlasa viss plaši aprakstītais likums. Bet piekrītu tam, ka tur būs ļoti sarežģītā valodā tas viss
17.07.2024 11:14
Tagad tie likumi un ministru kabineta noteikumi tā uzrakstīti ka bez birokrātijas gaiteņi kļuvuši pārāk gari lai kaut ko normāli realizētu
26.08.2024 18:16
Mājas būvniecība jau stingri tiek reglamentēta jo tomēr tajā dzīvos dzīvi cilvēki. Tādā ziņā es laikam tiešām uzticētos profesionāļiem kur nozīmēta arī būvuzraudzība, ne tikai arhitekti kuri apstiprina projektu
28.11.2024 18:12
Varbūt kāds ir saskāries ar tādu jautājumu, kā notiek pareizi tā dokumentu plūsma un ar ko sākt ja tikko iegādāta zeme apbūvei. Vai jebkura tipa, arī saimniecības ēkas būvniecība jāsaskaņo ja tā ir jau oficiāli mana zeme ?

Atstāj savu komentāru:

Tava epasta adrese netiks publiski atspoguļota. Visi lauciņi ir obligāti!

Pirms neilga brīža vienu komentāru jau pievienoji, lūdzu uzgaidi nedaudz!